Historie klubu

Počátky tělovýchovy ve Stonavě:

Z dostupných materiálů je zřejmé, že začátky kopané ve Stonavě se datují již od roku 1920. V té době první nadšenci založili sportovní klub "DSF" Stonava. První provizorní hřiště bylo vybudováno na katastru dnešního Obecního Úřadu ve Stonavě. Tato soutěž neměla dlouhého trvání, protože z národnostních důvodů došlo k rozdělení mužstev. V roce 1927 vstupuje poprvé do činnosti ZVT pod názvem Proletarjatsko - fizyczna kultura. Svou činnost provozovala v Dělnickém domě. V roce 1931 byla založena další základní tělovýchovná jednota a to "SOKOL".

Počátkem června r. 1932 se sešlo několik nadšenců kopané v hostinci u Ignáce Pindura, aby založili organizovaný sportovní odbor Stonava. Tito nadšenci věnovali své prostředky k vybudování hřiště a kabin. Hřiště bylo vybudováno na pozemku Slezské Matice Osvěty Lidové ve Stonavě a do dnešního dne se nachází v jeho objektu. První utkání na domácím hřišti bylo odehráno dne 29.6.1932 proti mužstvu "Siła Karvina", ve kterém domácí zvítězili 6:3.

Po válce se začalo s výstavbou "Sokolky", vše bylo dokončeno v období 2 let. V roce 1947 postoupilo mužstvo do 1.B třídy, kde bohužel vydrželo jen jeden rok. V roce 1958 došlo ke sjednocení mužstev Sokola a Gorniku pod názvem TJ VOKD Stonava. Patronátu se ujal důlní závod 21 v Karviné a předsedou se stal p. Böhm. V 60 letech získalo mužstvo pohár Karvinských novin, což se považovalo za největší úspěch oddílu. V tomto období dochází k otočení hřiště o 90 stupňů, čímž se rozšířila hrací plocha na 72x112 metrů a byly vybudovány nové kabiny. V roce 1969 došlo k přejmenování na TJ Důl ČSM Stonava. Začátek 70 let se vyznačuje úspěchy oddílu, avšak přichází rok 1977-78, kdy dochází ke generačnímu problému a na jaře roku 1978 neměli muži ani trenéra a tak se mužstvo po devíti letech působení v okresním přeboru muselo s touto soutěží na čtyři roky rozloučit.

V roce 1999 končí sponzorská účast Dolu ČSM, dochází ke změně názvu oddílu na SK Stonava a novým předsedou se stává p. Frait. Od roku 2000 pořádá fotbalový oddíl každoročně "Pohár" obce za účastí zahraničních týmů. V roce 2005 byla postavena tribuna pro 120 diváků a v roce 2007 byla postavena víceúčelová hala. V roce 2009 začala přestavba fotbalového hřiště, která bude dokončena na jaře roku 2010. Kde Vás srdečně zveme.